کد مطلب: 4899
تاریخ انتشار: چهارشنبه 25 مرداد 1391
زلزله ورزقان، زنگ خطر زلزله‌های تاریخی آذربایجان را به صدا درآورد
معاون سازمان زمین شناسی شمال غرب کشور در گفت‌وگو با ECNN:

زلزله ورزقان، زنگ خطر زلزله‌های تاریخی آذربایجان را به صدا درآورد

یاسمین مولانا
شهرسازی  - 

بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهند که آذربایجان شرقی و خصوصا تبریز هر 300 سال یک بار شاهد زلزله های ویرانگری بوده‌اند که ویرانی‌ه و خسارات زیادی را به بار آورده‌اند.

با وقوع زلزله وان ترکیه و با توجه به این که بخشی از این سامانه گسلی در امتداد لغز بزرگ در شمال باختری ایران و شرق ترکیه جای دارد، زمین شناسان احتمال وقوع زلزله با ریشتر بالا و فعال شدن گسل تبریز را محتمل دانسته اند.
به گزارش پایگاه خبری شهر الکترونیک، در روزهای اخیر و با گذشت شش ماه از وقوع زلزله وان ترکیه، زمین لرزه ای به قدرت 6.2 ریشتر در منطقه اهر و ورزقان رخ داد که خطر فعال شدن گسل تبریز و بازگشت دوران زلزله های 300 ساله را بار دیگر در ذهنها تازه کرد و این درحالی است که با تحقیقات انجام شده از سوی کارشناسان، در پیشینه گسل اهر و ورزقان زلزله های کهن مشاهده شده است.

گفتنی است، تبریز بر روی یک سامانه گسلی واقع شده که بخشی ازاین سامانه گسلی در امتداد لغز بزرگ در شمال باختری ایران و شرق ترکیه جای دارد که طبق پیش بینی کارشناسان زمین شناسی با زلزله ترکیه این سامانه فعال شده و امکان وقوع زلزله در ادامه این سامانه و تبریز دور از نظر نیست.

سامانه گسلی که تبریز روی آن قرار گرفته است از مرند تا بستان آباد با راستای شمال باختری- جنوب خاوری به طول حدود 200 کیلومتر امتداد دارد. گسل های گیلاتو- سیه چشمه-خوی و گسل چالدران، شاخه هایی مرتبط با این سامانه، امتداد لغز راستگرد بزرگ هستند و با این که هیچ زمین لرزه دستگاهی بزرگ طی 230 سال گذشته در تبریز به ثبت نرسیده است، اما نگاهی به زمین‌لرزه‌های تاریخی تبریز نشان می‌دهد که این گستره بارها رخدادهای ویرانگری را متحمل شده است.

به گفته معاون سازمان زمین شناسی شمال غرب کشور، سامانه گسلی که تبریز روی آن قرار گرفته است از مرند (دامنه شمالی میشو داغی) تا بستان آباد با راستای شمال باختری- جنوب خاوری به طول حدود 200 کیلومتر امتداد دارد. گسل های گیلاتو- سیه چشمه-خوی و گسل چالدران (در شمال شرق دریاچه وان ترکیه) شاخه هایی مرتبط با این سامانه، امتداد لغز راستگرد بزرگ هستند و با این که هیچ زمین لرزه دستگاهی بزرگ طی 230 سال گذشته در تبریز به ثبت نرسیده است، اما نگاهی به زمین‌لرزه‌های تاریخی تبریز و آبادی‌های مجاور آن نشان می دهد که این گستره بارها رخدادهای ویرانگری را متحمل شده است.

محمد فریدی می‌گوید: گسیخت زمین لرزه 21 مرداد 91 در 13 کیلومتری جنوب خاوری شهر ورزقان در مسیر جاده خوجا به ورزقان درگستره ای به پهنای 200 متر با راستای عمومی خاوری - باختری مشاهده می شود. برپایه مشاهدات میدانی و داده های ریخت زمین ساختی، گسله یاد شده در گذشته لرزه ای خویش، نشانه هایی از زمین لرزه های کهن را آشکار می سازد.

او می افزاید:: ویژگی های هندسی و ساز و کار گسله زمین لرزه جنوب ورزقان با شیب بسیار تند به سوی جنوب و جابجایی ظاهری، سطحی نزدیک به 50 سانتی متر افقی تا 25 سانتی متر شاقولی را با راستای خاوری- باختری به درازای دو کیلومتر نشان می‌دهد که انتظار می رود گسیخت سطحی درهمین راستا به 15 تا 20 کیلومتر ادامه داشته باشد.

به گفته این کارشناس زمین شناسی، پیشینه جابجایی افقی تجمعی حاصل از این زمین لرزه های کهن تا پنج متر در محل گسیخت جوان در گذر از رودخانه سرند چای با سازو کار راستالغز راستگرد قابل مشاهده است. بر همین اساس سازمان زمین شناسی بر پیشنهاد خود در خصوص انجام مطالعات بزرگ مقیاس پارینه لرزه شناسی با هدف تعیین پارامترهای لرزه ای گسله های منطقه آذربایجان که از چندی پیش تقدیم مسئولان پارلمانی استان شده است، تاکید دوباره می کند.

از سوی دیگر، به عقیده کارشناسان، زلزله شش ریشتری در کمتر کشوری باعث خرابی و ویرانی های وسیع می شود که این امر لزوم مقاوم سازی ساختمان‌ها را گوشزد می‌کند.

 

 

پرونده زلزله تبریز

کد مطلب: 4899
تاریخ انتشار: چهارشنبه 25 مرداد 1391

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5+2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5+2

دیگر مطالب
اطلاعات گردشگری شهرهای ایران
اخبار روابط عمومی شهرداری‌ها
تازه های نشر