کد مطلب: 4526
تاریخ انتشار: یکشنبه 1 مرداد 1391

دریافت استعلام 160 هزار طرح تفصیلی ملکی از سامانه اینترنتی شهرداری

ایرانشهر  - 

 

 
معاون شهرسازی و معماری با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون 160 هزار نفر از سامانه اینترنتی شهرداری تهران پیرامون طرح تفصیلی جدید استعلام گرفته اند،گفت: افق اجرای طرح تفصیلی شهرداری تهران در 15 سال در سه مقطع 5 ساله از ابتدای سال 1391 تا 1404 است که به شکل مطلوب و کارشناسانه به انجام می رسد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، علیرضا جاوید در حاشیه بازدید از پروژه احداث راه آهن تهران- تبریز پیرامون اجرای طرح تفصیلی شهر تهران و آثار و نتایج اجرای این طرح در منطقه 17 اظهار کرد: طرح تفصیلی جدید شهر تهران از ابتدای سال جاری با تصویب شورای اسلامی شهر تهران و تایید شورای عالی شهرسازی و معماری به مناطق 22 گانه پایتخت ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در سال جاری تمامی اقداماتی که در حوزه شهرسازی در تهران اعم از تشکیل پرونده و صدور پروانه ساختمان صورت می گیرد بر اساس ضوابط و مقررات و پهنه بندی جدید طرح تفصیلی به انجام می رسد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه بر مبنای طرح تفصیلی چهار پهنه اصلی در نظر گرفته شده که پهنه R یا پهنه سکونت، پهنه M یا پهنه مختلط سکونت و فعالیت، پهنه S یا پهنه کار و فعالیت و پهنه G یا پهنه سبز، حفاظت و گردشگری تعیین شده، افزود : 55 زیر پهنه نیز بر اساس این چهار پهنه اصلی در نظر گرفته شده که ضوابط مشخصی از لحاظ تراکم، طبقات، سطح اشغال و کاربری برای ساخت و ساز در هریک از این 55 زیر پهنه مد نظر قرار گرفته است.

جاوید در بخش دیگری از سخنانش در مورد آثار و نتایج اجرای طرح تفصیلی برای شهروندان، عنوان کرد: شهروندان برای اولین بار در تاریخ شهرداری تهران این فرصت برایشان فراهم شده تا به جای مراجعه مستقیم به شهرداری تهران و نهادهای تابعه به وسیله استفاده از سایت اینترنتی شهرداری به آدرس www.tehran.ir ورود کرده و با ورود به سامانه استعلام طرح تفصیلی اطلاعات کد بلوک، اطلاعات ملک مورد نظر که در فیش عوارض سنواتی به درب منزلشان می آید را مطالعه کنند،همچنین از اطلاعات مورد نیازشان اعم از پهنه بندی محل وقوع ملکشان، کاربری و سایر مشخصات و کروکی دقیق ملکشان از نظر جغرافیایی و مبتنی بر سیستم GIS مطلع شوند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون 160 هزار نفر از سامانه اینترنتی شهرداری تهران پیرامون طرح تفصیلی جدید استعلام گرفته اند، گفت: همچنین شهروندان می توانند با ورود به لینک طرح تفصیلی و دانلود آن این طرح را که در 64 صفحه کل ضوابطش مشخص شده پرینت گرفته و مورد مطالعه قرار دهند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با خاطرنشان کردن اینکه برای اولین بار چنین اطلاع رسانی برای شهروندان تهرانی به انجام رسیده و استقبال خوبی هم از سوی شهروندان تاکنون صورت گرفته است، افزود: افق اجرای طرح تفصیلی شهرداری تهران در 15 سال آتی است. این طرح از ابتدای سال 1391 آغاز شده و تا سال 1404 و ابتدای سال 1405 ادامه می یابد که این اقدام در سه مقطع 5 ساله به انجام می رسد.

جاوید در مورد اجرای طرح تفصیلی و تاثیرات آن بیان کرد: در مجموع طرح تفصیلی مبتنی بر طرح جامع جدید شهر تهران زمینه این را فراهم می کند که اقدامات اجرایی که در مناطق مختلف از جمله منطقه 17صورت می گیرد، به شکل مناسب به انجام رسد.

وی با اشاره به اینکه منطقه 17 با اینکه وسعتش کم است اما از نظر تراکم جمعیتی چهار برابر متوسط مناطق دیگر شهر تهران است ، گفت: با وجود بازار های فرامنطقه ای مانند بازار مبل یافت آباد، بازار امام زاده حسن و مجموعه های دیگر می توانیم شاهد تحول در منطقه باشیم، همچنین عبور خط 3 متروی تهران از حاشیه محور راه آهن تهران-اهواز به صورت اریب و مورب زمینه ای را فراهم می کند تا این منطقه به رشد مطلوب دست یابد.

جاوید اضافه کرد: با پهنه بندی های جدید طرح تفصیلی و ضوابط و مقررات آن به زودی شاهد رشد و رونق ساخت و ساز در منطقه 17 و تبدیل پلاک های فرسوده به پلاک های نوساز و ایمن تر خواهیم بود.

در ادامه بهروز محمدزاده شهردار منطقه 17 در خصوص اجرای طرح تفصیلی در این منطقه اظهار کرد: برای اجرای طرح تفصیلی در منطقه 17 با مشکلات مختلفی از قبیل ریزدانه ای بودن ساختکمان ها، کم عرض بودن گذرها مواجه هستیم که با پیگیری مداوم مشاورین و مسئولین شهرسازی در حال مرتفع کردن این مشکلات هستیم تا مشکل بافت های فرسوده و گذرهای کم عرض این منطقه به خوبی برطرف شود.

وی ادامه داد: ما مردم را برای تجمیع کردن ساختمان هایشان تشویق می کنیم ، چرا که اکثر ساختمان ها و محل مسکونی در این منطقه ریز دانه دارند و اگر بتوانیم آنها را تجمیع کنیم بسیاری از مشکلات بافت های فرسوده حل خواهد شد.

شهردار منطقه 17 با بیان اینکه برای نوسازی بافت های فرسوده هیچگونه تسهیلاتی از شهروندان اخذ نمی شود و به آنها کمک می کنیم تا بافت های پایدار ایجاد کنند، گفت: با اجرای طرح تفصیلی دیگر در منطقه 17 ساخت و ساز غیر استاندارد و نامناسب صورت نگرفته و با پیشرفت خوبی که در حل مشکلات بافت های فرسوده، املاک ناپایدار و گذرهای کم عرض داشته ایم ،هم اکنون مردم شاهد ایجاد بافت های مناسب در این منطقه هستند.

 

کد مطلب: 4526
تاریخ انتشار: یکشنبه 1 مرداد 1391

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6+1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6+1

دیگر مطالب
اطلاعات گردشگری شهرهای ایران
اخبار روابط عمومی شهرداری‌ها
تازه های نشر